Dietistė Kristina

Omega-11 (Cetoleino rūgštis)

CHOLESTEROLIS

Hipercholesterolemija yra pagrindinis širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys. Žuvies vartojimas susijęs su mažesne širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Todėl atliktas tyrimas, kuriame tirta, ar cetoleino rūgštis (CA), kurios ypač gausu pelaginių žuvų rūšyse, gali sumažinti tiriamųjų kraujyje cirkuliuojančio bendrojo cholesterolio koncentraciją.

Apibendrinant galima teigti, kad cetoleino rūgštis, turtingų žuvų taukų ir koncentratų vartojimas apsaugo tiriamuosius nuo didelės cholesterolio koncentracijos ir turėtų būti toliau tiriamas kaip funkciniai maisto ingredientai ar maisto papildai, siekiant sumažinti riziką susirgti širdies kraujagyslių ligomis (ŠKL).

Šaltinis: https://doi.org/10.1017/S0007114523002118

ODOS LIGOS

Ilgos grandinės polinesočiosios riebalų rūgštys, ypač eikozapentaeno rūgštis (EPR) ir dokozaheksaeno rūgštis (DHR), paprastai vartojamos kaip maisto papildai dėl įvairių sveikatai naudingų savybių. Kitos jūrinės riebalų rūgštys taip pat gali būti naudingos sveikatai, todėl įdomu išsiaiškinti jų aktyvumą. Ilgos grandinės mononesočiosios riebalų rūgštys parodė biologinį aktyvumą tiriant medžiagų apykaitos sveikatą tiriamiesiems. Tyrime aprašome du intervenciniai tyrimai, kurių metu naudoti žuvų taukai su dideliu ilgos grandinės polinesočiosios riebalų rūgščių kiekiu, kuriuose vyraujanti riebalų rūgštis yra cetoleino rūgštis.

Apibendrinant tyrimo rezultatai patvirtina, kad cetoleino rūgšties naudojimas omega-3 indeksui didinti gali būti naudingas odos uždegimui.

Šaltinis: https://doi.org/10.1016/j.plefa.2024.102616

MAISTINIŲ MEDŽIAGŲ ŠALTINIS

Prognozuojamas pasaulio gyventojų skaičiaus didėjimas pareikalaus gerokai padidinti pasaulinę maisto gamybą. Ateityje reikės daugiau vandenynų biomasės maistui ir pašarams, pirmiausia iš žemesnių trofinių lygių. Tyrime įvertinome mezopelaginės biomasės kiekį trijuose Norvegijos fiorduose. Išanalizavome šešių gausiausių mezopelaginių rūšių maistinių medžiagų sudėtį ir įvertinome jų galimą indėlį į apsirūpinimą maistu ir pašarais. Šios šešios rūšys sudaro didžiąją dalį giluminių Norvegijos fiordų mezopelago biomasės. Kai kurios iš tirtų mezopelaginių rūšių, ypač Benthosema glaciale ir Maurolicus muelleri, pasižymėjo dideliu maistinių medžiagų kiekiu – jose buvo daug vitamino A1, kalcio, seleno, jodo, eikopentaeno rūgšties (EPR), dokozaheksaeno rūgšties (DHR) ir cetoleino rūgšties.

Tyrimu pavyko įrodyti, kad mezopelaginės rūšys, kurių gentys ar šeimos yra plačiai paplitusios ir gausios visame pasaulyje, yra maistinių mikroelementų ir jūrinių ingredientų turtingi šaltiniai ir gali reikšmingai prisidėti prie pasaulinio aprūpinimo maistu ir pašarais.

Šaltinis: https://doi.org/10.3390/foods9030344

MIKROBIOTA, KRAUJAGYSLIŲ LIGOS

Iš žuvų taukų gautos ilgos grandinės mononesočiosios riebalų rūgštys, kurių anglies grandinės ilgis ilgesnis nei 18 vienetų, mažina tiriamųjų širdies ir kraujagyslių sistemos riziką. Tyrime ištirta, ar šios ilgos grandinės mononesočiosios riebalų rūgštys gali pagerinti endotelio funkcijas tiriamiesiems. Po tyrimo paaiškėjo, kad šio tyrimo grupės dalyviams pagerėjo endotelio funkcija ir sumažėjo trimetilamino-N-oksido kiekis, kuris yra vainikinių arterijų ligos prognozės rodiklis. Cetoleino rūgšties  aliejai reikšmingai pagerino aterosklerozinius pažeidimus ir kelių uždegiminių citokinų koncentraciją plazmoje. Šis teigiamas poveikis atitiko žarnyno mikrobiotos aplinkos pagerėjimą.

Tyrimo duomenys  rodo, kad ilgos grandinės mononesočiosios riebalų rūgštys keičia mikrobiotos aplinką, skatinančią trumposios riebalų rūgšties gamybą. Taigi iš žuvų taukų gaunamos ilgos grandinės mononesočiosios riebalų rūgštys gali padėti apsisaugoti nuo širdies ir kraujagyslių ligų.

Šaltinis: https://doi.org/10.1016/j.trsl.2021.03.016

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Shopping cart close